Tanita Perfecto

Tanita Perfecto Segmantal Vücut Analizi

Diyet ve egzersiz programınızın nasıl gittiğini saptamak istediğinizde yağ kütlenizdeki değişimleri gözlemlemeniz daha doğru olacaktır. Vücut yağ oranı ölçme işlemi için farklı metodlar kullanılmaktadır. Dual enerji X-ray, hidrostatik ağırlık ölçümü, kaliper ölçümü ve biyoelektrik impedans analizi bunlara örnek gösterilebilecek sağlık ürünleri olarak kabul edilir.

Vücut Analizi: Vücut Yağ Oranı (Yüzdesel)

Vücudunuzda olması gerekenden fazla yağ olması artmış kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve bazı kanser türleri ile ilişkilendirilmektedir. Bazı bireyler görsel olarak fazla yağa sahip olduklarını gösterirken, bazı bireyler ince görülmelerine rağmen fazla yağ kütlesine sahip olabilmektedir. Yağ vücutta birçok yerde gizlenebilen bir dokudur. Yaşın ilerlemesiyle beraber, çok fazla kullanılmayan kasların olduğu bölümlere yerleşmeye meyillidir. Yağ oranı hesaplama zaman zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir. Söz konusu yağ “yüzdesi” olduğunda, vücudunuzdaki diğer dokularda gerçekleşebilecek değişimlerin de bu orana etkisi olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Örneğin; yağ kütleniz sabit kalırsa fakat vücudunuzda su kaybı yaşanırsa, yağ kütleniz yüzdesel olarak artmış görülebilir. Tam tersi vücudunuz ödem yaptıysa ve buna bağlı ağırlığınızda bir artış gerçekleştiyse yağ yüzdenizde düşüş görülebilir. Analiz sonuçlarını değerlendirmek bir profesyonelden yardım almayı gerektirebilir. Aklınızda, TBW nedir, FFM nedir gibi soru işaretleriyle kalmamak için sonuçlarınızı diyetisyeninizle değerlendirmeniz önemlidir.

Vücut Yağ Oranı: İdeal Yağ Oranı

Vücut yağ oranı hesaplama, yağ kütlenizin geriye kalan dokuların miktarına göre olan yüzdesine göre yapılmaktadır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak sağlıklı yağ yüzdesi aralıkları değişim göstermektedir. Kadınlar için %25’in üstündeki yağ kütleleri yüksek kabul edilmektedir. Erkeklerde ise bu değer %20’nin üstü için geçerlidir. Kişi ne kadar gençse yağ yüzdesinin o kadar düşük olması beklenir.

Vücut Yağ Miktarı Ölçüm Cihazları                      

Vücut yağ miktarını ölçen cihazlar, biyoelektrik impedans analizi adı verilen bir teknoloji ile çalışmaktadır. Fark edilmeyecek miktarda bir elektrik akımı bir ayağınızdan akım verir ve bu akım vücudunuzda dolaştıktan sonra diğer ayağınızdan geri alınır. Yağ iletkenliği düşük bir dokuyken, kas kütlesi ve vücudun diğer bileşenlerinin iletkenlik oranı daha yüksektir. Vücudunuz ne kadar fazla direnç gösterirse, yağ kütlenizin o kadar yüksek olduğu anlaşılır. Kabızlık, ölçümden hemen önce yapılan antrenmanlar, kadınların menstüral döngülerinin bazı günleri ve ölçümü alınan kişinin aç karnına olup olmaması, yağ ölçümlerini yanıltabilmektedir.

Vücut Analizi Yapan Cihazların Güvenilirliği

Daha önceden yapılan araştırmalara göre, bu cihazların ölçüm sonuçlarının doğruluğu %80 oranındadır. Her zaman doğru sonuçlar elde edilmese bile diyet ve egzersiz serüveninizin sonuçları konusunda bir paralel elde etmek amacıyla bu cihazların kullanımı uygundur. Doğru koşullar sağlandığında çoğunlukla diğer antropometrik ölçümlerle doğru orantılı sonuçların elde edilmesi mümkündür. Gelişen teknoloji ile birlikte son dönemlerde çıkan BIA (Biyoelektrik İmpedans Analizi) cihazları daha tutarlı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.